Modernizacja poddasza użytkowego

Z braku miejsca w domu często inwestorzy przeznaczają poddasze na cele mieszkaniowe. W tym wypadku musimy zwiększyć zabezpieczenie przed utratą ciepła, aby zapewnić tanią eksploatację takich pomieszczeń.

Ocena stanu izolacji dachu

W zależności od wieku budynku stosowano różne formy pokryć dachowych jako ochrony budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Nie zawsze stosowano zabezpieczenia termiczne. Koszty ogrzewania skłaniają inwestorów do wykonania prac zabezpieczających utratę ciepła. Przed wykonaniem pac musimy upewnić się, jaki jest stan pokrycia oraz szczelność całego dachu. W przypadku krokwi drewnianych mamy ułatwione zadanie, ponieważ tworzą one miejsce do ułożenia materiałów izolacyjnych. Ocieplenie dachu powinno być wykonane staranie i bardzo dokładnie.

Unikanie mostków termicznych

Każde łączenia i przerwy w warstwie termicznej powoduję zwiększenie emisji ciepła na zewnątrz. Zjawisko to nazywane jest mostkami termicznymi. Dobrze zaobserwować je można za pomocą kamery wykrywającej zmiany temperatury. Badania takie wskazują również jakość wykonywania prac. Czy jest możliwość unikania takich zdarzeń? Wszystko zależy od założeń, jakie przyjmiemy w projekcie modernizacji poddasza. W naszej strefie klimatycznej warstwa izolacyjna powinna wynosić blisko 30 centymetrów. To zmniejsza stratę ciepła, jak również pozwala na ułożenie dwóch warstw wełny mineralnej. Materiał ten przez swoje właściwości jest odporny na wodę. Dodatkowo jest sprężysty, więc wypełnia wszystkie wolne miejsca pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. W ten sposób można stosując przesunięcia pomiędzy warstwami, uniknąć mostów termicznych przy zachowaniu odpowiedniej grubości izolacji. Taka inwestycja pozwoli na duże oszczędności podczas eksploatacji budynku.

Wybór materiału

Warunki, w jakich zostanie zastosowana izolacja, wymagają dużej elastyczności oraz możliwości ochrony przed utratą ciepła. Najlepiej sprawdza się do takich zadań wełna mineralna. Można ją dowolnie przycinać i dopasowywać do konstrukcji dachu. Sam dobór materiału jest łatwy, ponieważ jest on produkowany w kilku grubościach. Aby zmniejszyć ilość opadów, można stosować wełną wytwarzana w rolkach lub płytach. Przed zakupem warto zmierzyć przestrzenie między krokwiami i ustalić odpowiednią formę materiału. Po zakończeniu prac należy użyć do okrycia folii tak, aby zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tak przygotowana powierzchnia może być przeznaczona do kolejnych prac budowlanych i wykończeniowych w pomieszczeniach umieszczonych na poddaszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *